Ściski stolarskie są bardzo prostymi i trudnymi do zastąpienia narzędziami, które są niezbędne w każdym profesjonalnym warsztacie. Jest bardzo wiele różnorodnych typów ścisków stolarskich, a każdy model ma jasno określone przeznaczenie.
Najpopularniejsze ściski typu F
W dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się ścisk stolarski typu F. Jego budowa jest bardzo prosta, dlatego też tak wiele osób korzysta z jego dobrodziejstwa. Jedno ramie na stałe jest zamocowane na specjalnej prowadnicy, z kolei drugie ramie porusza się po niej. W klasycznych wersjach ruch ramienia wymuszany jest zawsze poprzez obrób specjalną korbą, która powoduje kręcenie gwintu i stopniowe zaciskanie lub luzowanie chwytu. Na rynku można znaleźć także bardziej profesjonalne ściski (https://phuabc.com.pl/sciski-stolarskie-slusarskie-i-dociski-kolanowe) automatyczne, które opierają się na mechanizmie pistoletowym.
Ściski typu C
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także ściski stolarskie typu C, które nie posiadają ruchomych ramion, a jedynym elementem dociskającym jest zwykła śruba. Bardzo często ściski typu C nazywane są po prostu ściskami śrubowymi. Ściski tego typu wykonane są najczęściej z nylonu, albo ze stali. Jak łatwo się domyśleć stalowe ściski nadają się doskonale do obróbki cięższych materiałów.